BURSA HABER MEDYA GRUBU

Bursa Haber, çeşitli adlarla 1946 yılından beri Bursa’da yayınlanan yerel gazete. Bursa’nın ilk özel gazetesidir, Türkiye’nin ise ilk özel gazetelerinden biridir. Bursa Haber gazetesinin temelleri ilk olarak 1947 yılında Doğru Gazetesi olarak atılıyor. Hakimiyet’ten önce 1947-1950 yılları arasında Demokrat Parti yerel yayın organı olarak yayımlanmış Doğru Gazetesi’nin yazarları Mustafa Tayla önderliğinde bir araya gelerek “Doğru Hakimiyet” adı ile siyah-beyaz bir gazete çıkarmaya başladılar.

Bursa’nın ilk yerel gazetesi Doğru Hakimiyet, 1974’te el değiştirmiş ve Bursa Hakimiyet adı ile yayın yaşamını sürdürmeye başlamıştı. Bu gelişme üzerine, aslında 1950’lerde yayınlanmakta olan Hakimiyet gazetesinin eski yazarları olan Mustafa Tayla ve arkadaşları “Doğru Hakimiyet” adıyla yayına devam ettiler..

1983’te işadamı Mümin Gençoğlu gazeteyi satın aldı ve Mustafa Tayla başyazarlığında ofset tekniği ile ve Hakimiyet adıyla yayınlamaya başladı. Artık şirketin diğer gazetesi Bursa Hakimiyet’e rakip olan yeni gazete 13 Kasım 1983’ten itibaren Engin Özpınar yönetiminde bilgisayar dizgili ve renkli ofset baskı tekniği ile yayımlanmaktaydı. 1994’te Hakimiyet gazetesi Kemal Sulaoğlu önderliğinde yenilendi ve Bursa Haber adını aldı.

Bursa Haber gazetesi günümüzde Cüneyt Dizdar’ın sahibi olduğu Dibay Gazetecilik Yayıncılık AŞ tarafından yayınlanmaya devam etmektedir. Lokomotif olarak Bursa Haber gazetesinin göründüğü Dibay Medya Grubu bünyesinde ayrıca “Highlife”, “Konforum”, “Gündem16”, “Bursa Time” dergileri ve yerel gazeteler arasında bir ilk olan Salı-Cuma günleri yayınlanan “İddaadayız” özel eki ile “Bursa Haber FM” ve “Bursa Haber TV” de bulunuyor.