Bursa Haber, Milletvekili Müfit Aydın’ı ağırladı
10.02.2016

‘10 madde devrim niteliğinde’ Bursa Haber Gazetesi Gündem Buluşmalarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın, Başbakan Davutoğlu’nun Mardin’de açıkladığı 10 maddeyi devrim niteliğinde bulduğunu söyledi.

Sedat DURGUT Bursa Haber Gazetesi’nin düzenlediği Gündem Buluşmalarının bu haftaki konuğu AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın oldu. Mudanya yolundaki Kahve Beyaz Restoran’da gerçekleşen buluşma, Bursa Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Yönetim Kurulu üyesi Levent Dizdar ile Bursa Haber Gazetesi yöneticileri ve yazarlarının da bulunduğu toplantıda Meclis’te iç tüzükten kaynaklı sıkıntıların olduğunu söyleyen Aydın, “Muhalefet yaparken yapılan doğruları söylemek gerekir. Yanlışları söylerken de sadece yanlışı değil, olması gerekenin de dile getirilmesi lazım” diye konuştu. Milletvekillerinin, partisinin yaptığı icraatlarının yanında durması gerektiğini anlatan vekil Aydın, “Milletvekili proje üretmekten ziyade proje yapan kamu kurumlarının Ankara’da bu projelerinin takibatını yapması gerekir” dedi. 

‘BURSA KEŞKE BU KADAR SANAYİLEŞMESEYDİ’

Bursa’da sanayileşmeye değinen AK Parti Milletvekili, “Keşke Bursa bu kadar sanayileşmesiydi. Bursa dünyada sanayi, turizm, tarih, kültür alanında önemli bir merkez. Bursa geçmişten gelen bir jeotermal şehri ama bu iyi değerlendirilmedi. İhmal edildi. Geç kalınmış bir hadise. Bursa ayrıca tarımda da önemli bir potansiyele sahip. Bunun reklamı iyi yapılamadı. Bursa deyince akla kestane şekeri, incir, şeftali gelirdi. Ama şimdi neredeyse kestane ithal eder duruma geldik” ifadelerini kullandı.

DOSAB TERMİK SANTRALİ

Bursa’nın güneyine İnegazi’de kurulması planlanan bir çimento fabrikası hakkında görüşlerini de aktaran vekil Aydın şöyle konuştu: “Bu tarz projelerde sadece çevre özelliklerinin düşünülmesi yetersiz olur. Çevre yapısını bozmadan gerekli tedbirler alınarak bu tarz fabrikalar kurulabilir. Yeraltı zenginlikleri çevrenin doğal yapısı bozulmadan değerlendirilebilir.” Bursa Milletvekili, Batı OSB ve DOSAB’da kurulması planlanan termik santral hakkında ise şunları söyledi: “OSB kurulması gerekiyorsa doğaya ve çevreye zarar vermeden gerekli şartlar halinde kurulabilir. Termik santralde ise tarım alanlarına ve çevreye zarar vermeden doğru bir yere kurulması şartıyla karşı değilim.” ULUDAĞ’DA YETKİ KARMAŞASI Uludağ’da yaşanan yetki karmaşasını değerlendiren Aydın, “Büyükşehir Belediyesinin Uludağ’ın yetkilerini alması düşüncesindeyim. Uzaktan Bakanlığın burayı yönetmesi zordur. Ama Büyükşehir burada halkla birlikte Uludağ’da güzel işler başarabilir” dedi. Bursa’da hava kirliliğinin 2000’li yılların başında çok fazla olduğunu söyleyen Vekil Aydın, “AK Parti dönemiyle birlikte bu konuda çok fazla gelişme oldu. Tarım arazilerine zarar veren atık sular konusunda eskiye oranla daha iyi durumdayız. Ama bence bu da yeterli değil. Bursa’da en önemli çevre sorunu ise ulaşım. Zamanında şehir kurulurken yanlış planlanmış” diye konuştu. Aydın ayrıca Bursa’da oluşturulması düşünülen yeni ilçeler ile ilgili resmi bir gündemin olmadığını da ekledi.

GÜNEYDOĞU’DAKİ ÇATIŞMALAR

Güneydoğu’da yaşanan çatışmaları da değerlendiren Milletvekili Aydın, “Biz bu kardeşliğimizi binlerce yıl sürdürdük. Yaşanan çatışmaların dış güçlerin bir meselesi olduğunu düşünüyorum. Suriye’de ise üçüncü dünya savaşı yaşanıyor. Amerika, Rusya, Avrupa hepsi orada. Suriye’de en çok sıkıntıyı Türkiye olarak biz çekiyoruz. Avrupa’da mültecilere uygulanan kötü muamele, Türkiye’de uygulanmıyor” dedi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de yapmış olduğu 10 maddelik açıklamayı devrim niteliğinde bulduğunu sözlerine ekledi.  Milletvekili Aydın’a katılımlarından dolayı Bursa Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar plaket takdim etti.