Bursa İş Dünyası Meclis yolunda
05.03.2015

Ak Parti Bursa Milletvekili Aday Adayı Hasan Çepni, Cüneyt Dizdar’ı ziyaret etti. Çepni, 2023 hedeflerine ulaşmak isteyen Türkiye’nin Meclis’te iş dünyasının içinden gelen vekillerle temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Caner EVYAPAN Ak Parti Bursa Milletvekili Aday Adayları Hasan Çepni ve Cüneyt Dizdar, Bursa Haber Medya’da bir araya geldi. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantıda konuşan Hasan Çepni, 2023 hedeflerine yürüyen Türkiye’nin ekonomik hedefleri yakalayabilmesi için iş dünyasının içinden gelen vekilleri Meclise göndermesi gerektiğini söyledi. İş dünyasının içinden gelen, esnafı bilen ve tanıyan, yıllarca Cumhuriyet Caddesi’nde faaliyet gösteren ve son 10 yılda görev yaptığı sivil toplum kuruluşları sürecinde Bursa için önemli projeler hayata geçirdiklerini belirten Çepni şunları söyledi: “35 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteriyorum. Anadolu Mahallesi’nin tozlu sokaklarından Cumhuriyet Caddesi’ne uzanan bir ticari hayatımız oldu. Ak Parti’nin Bursa’dan meclise göndereceği milletvekilleri arasından iş dünyasını temsil görevine talip olduğum için aday adayı oldum. 10 yıldır iş dünyasını temsilen sivil toplum kuruluşlarında önemli projelere imza attık. Son 5 yılda da MÜSİAD başkanlığı sürecinde KOBİ’lere verilen destekler, dağ yöresi ve kırsal kalkınma alanlarında önemli çalışmalar yapıldı. Ayrıca MÜSİAD Bursa Şubesi olarak BTSO’daki büyük değişimde imzamızın olduğunu söyleyebilirim.”

YENİ TÜRKİYE, AK SİYASET

Siyaseti demokrasinin önemli bir parçası olarak nitelendiren Hasan Çepni, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Türkiye’nin yeni dönemi için belirlediği ak siyaset anlayışıyla ve bilge insan Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında biz de göreve hazırız dedik ve iş dünyasının temsilcisi olmak adına bu yola çıktık” ifadelerini kullandı. Lider şehir Bursa’nın Yeni Türkiye’nin ihracat ve üretim merkezi olması gerektiğini ifade eden Çepni, “Bursa vekillerinin de ekonomi ve iş dünyası kökenli olması gerektiğini düşünüyorum. 2023’e giden yolda nasıl ki ekonomi öncelikli planlar belirlendiyse, bu hedefleri yakalayabilmemiz için ekonominin içinden gelen vekiller Meclis’te söz sahibi olmalı. Bursa orta gelir tuzağına düşmek üzere. Bunu daha önce MÜSİAD raporlarıyla ortaya koymuştuk. Bursa’nın ihracat kilogram fiyatını 4 TL’ye çıkardık ancak yüksek katma değerli üretime geçmemiz hayati önem taşıyor. Bu dönüşüme Bursa’nın öncülük etmesi gerek. Örneğin Türkiye’de yakın gelecekte 100 milyar dolarlık vagon alımı yapılacak; ancak 17 yerli firma arasında Bursalı firma yok. Bursa olarak hemen yerimizi almamız gerekiyor. Bursa’nın otomotivdeki tecrübesini de hızla uzay ve savunma sanayisine yönlendirmemiz gerek” şeklinde konuştu.

‘DİZDAR İLE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

“Az olsun, benim olsun mantığını terk edip, çok olsun hepimizin olsun diyebilmeliyiz. İhracatçı sayısını da en az 2 katına çıkarmamız gerekiyor” diyen Çepni, Bursa’nın hava ulaşımını çok önemsediklerini dile getirerek, “THY ile önemli görüşmeler yaptık. Verimli sonuç alabilmeyi ve Bursa’nın Türkiye’nin ihracat ve lojistik üssü olmasını istiyorsak hava ulaşımına vatandaşlarımız sahip çıkmalı. İnşallah bu sürece Ankara’da Sayın Dizdar’la birlikte sahip çıkarız” dedi. Hasan Çepni’yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cüneyt Dizdar, “İş dünyası adına Sayın Çepni’nin adaylığının hayırlı olmasını temenni ediyor, çıktığı yolda kendisine başarılar diliyoruz” diye konuştu.