Milletvekili Birkan Bursa Haber’in konuğu oldu
22.12.2015
AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Bursa Haber Gazetesi yönetimi ve köşe yazarlarıyla bir araya geldi. Bursa ve Türkiye’nin konuşulduğu sıcak buluşmada Birkan, Bursa Haber’in mensuplarının sorularına içtenlik ve samimiyetle cevap verdi.
WEB TV'DE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ
 
İbrahim ARSLAN Bursa Haber Gazetesi, AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan’ı ağırladı. Mudanya yolundaki Kahve Beyaz Restoran’da gerçekleşen buluşma, Bursa Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar’ın ev sahipliğinde yapıldı. Yönetim Kurulu Üyesi Levent Dizdar ve Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Çavuşoğlu’nun yanı sıra Bursa Haber Gazetesi yöneticileri ve köşe yazarlarının bir araya geldiği toplantıda konuşan Milletvekili Birkan, Bursa’da taşın altına elini koyan işadamlarının zor bulunduğunu belirterek, Cüneyt Dizdar’ı taşın altına elini koyarak başarılı bir gazeteci kadrosu kurduğu için tebrik etti. Birkan, Anadolu’daki yerel basının desteklenmesi gerektiğini de vurguladı.
 ‘ELEŞTİRİYE DEĞİL, HAKARETE KARŞIYIZ’
Basının ‘ilkeli’ ve ‘tetikçi’ olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Birkan, yandaş ve ideolojik gazeteleri istemediklerini belirterek, “Biz eleştiriden korkmuyoruz. Bizim karşı olduğumuz tek şey eleştiri kılıfı altındaki hakaretler” dedi. Anayasa ve ceza kanununda boşluklar olduğunu öne süren Birkan, “Çeşitli yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada eleştiri diye ağza alınmayacak hakaretler sarf ediliyor. Bu problemi çözmek için yeni bir basın ve sosyal medya kanununa ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.
‘VATANDAŞ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR’
Anayasanın temelden sakat olduğunu söyleyen Birkan, “Anayasa değişikliği için vatandaş hemfikir. Fakat halkın anayasayı değiştirme isteğinin yanı sıra değiştirilmemesine karşı bir direnç var. Anayasa sakat olunca yasalara da sirayet ediyor. Anayasa ve tüm yasaların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
‘İNSANLIK SUÇU’
Konuşmasında Ortadoğu’da yaşananlara da değinen Birkan, Rusya’nın gerilimi kasıtlı olarak tırmandırdığını iddia etti. Rusya’nın Suriye’de yaptığı operasyonlar için Birleşmiş Milletler’den onay almadığını vurgulayan Birkan, “Rusya Suriye’de Esed’le birlikte insanlık suçu işliyor. Sivillere bomba yağıyor. Orada DAİŞ’le mücadele söz konusu değil. Siviller hedef alınıyor” ifadesini kullandı. “7 HAZİRAN’DAN DERS ALDIK”
AK Parti’nin 7 Haziran’dan büyük dersler aldığını söyleyen Birkan, “Vesayet ve baskılara son vermek için çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Eğitim sistemini tam anlamıyla oturtamasak da fiziksel altyapının tüm sıkıntılarını giderdik. Hastanelerde de aynı şey geçerli. Bursa’nın ilçelerinde artık tam donanımlı hastaneler mevcut. Şu anda da uzman doktor sıkıntısını çözmek için mücadele ediyoruz” dedi. Güvenoyu alan hükümetin çalışmalarını takvime bağladığını hatırlatan Birkan, “7 Haziran’dan aldığımız derslerden biri de, halkın bir kısmının sesini, ‘şunları şunları yaptık’ deyip duymazdan gelinmemesi gerektiğidir. Hükümetimiz 3, 6, 12 aylık reformlarla toplumun sıkıntılarını çözmek için takvime bağladı. Asgari ücretteki büyük artış, emeklilerimizle ilgili yapılan düzenlemeler, iş kurmak isteyen gençlere faizsiz kredi, projesi olan gençlerimize hibeler Türkiye ve Bursa için çok önemli. Çünkü Bursa Türkiye’nin girişimci potansiyeli en yüksek olan şehrimiz” dedi.
‘EKONOMİK SIKINTI ORTADA’
Türkiye’de 2 yıldır ekonomik bir sıkıntı olduğunu inkar etmenin çok yanlış olduğunu söyleyen Birkan, “Ortadoğu’da yaşananlar ve paralel devlet müdahalesi karşısında ekonomik durgunluk oluştu. Bunu inkar edemeyiz. AK Parti’nin seçimden önce vadettiği ve şuan hükümetimizin takvime bağladığı reformlar Türkiye’deki ekonomik gelişmenin ivmesini artıracak. Hükümetimizin iş başında olacağı bu 4 yılda 13 yıllık kazanımlarımızdan daha fazla kazanacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. ‘YEREL DİNAMİKLERİMİZ İŞLİYOR’ Bursa’nın yerel dinamiklerini işletmede gayet başarılı bir il olduğunu söyleyen Birkan, “Türkiye’nin gelişiminde Bursa’nın rolü çok büyük. Bursa’mız Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan şehri. Bursa da Türkiye’nin gelişiminden ve 2023 vizyonundan hak ettiği payı alacak. Problemlerin çözümü için her zaman gerekli olan istikrar ve huzur şuan Türkiye’de mevcut” değerlendirmesini yaptı.
‘HAYIRSEVERLERLE DERDİMİZ YOK’
Paralel Yapı’yla mücadele konusunda da konuşan Birkan, Paralel Yapı’yla organik bağı olan herkesin bunun hesabını vereceğini söyledi. Paralel Yapı’nın Bursa’da derin bir örgütlenmesinin olduğunu öne süren Birkan, “Bizim derdimiz hayırsever, iyiliksever insanlarla değil, devlete müdahale için kurulmuş Paralel Örgüt’le. Terör örgütü gibi teşkilatlanmış; kontrolü, ipleri dış güçlerin elinde olan bir yapıyla mücadele ediyoruz” dedi. Paralel Yapı’nın kurumlarına yapılan müdahaleleri değerlendiren Birkan, Bank Asya’yla ilgili geçmiş dönemlerde bankaların hortumlanarak boşaltıldığını hatırlatarak Bank Asya’daki TMSF’nin varlığının gerekçeli olduğunu söyledi. ‘TMMOB SORGULANMALI’
TMMOB’un sorgulanması gerektiğini iddia eden Zekeriya Birkan, “17 Aralık depreminde depremzedeler için Bursa’dan su götürdük. Enkazlara baktığımız zaman bina yapımında demirlerin az kullanıldığını, birbirinden ayrıldığını gördük. Sonradan deprem yönetmeliği çıktı. Sırf bu yüzden bile büyük vebal içindeler” şeklinde konuştu. Kentsel dönüşümle ilgili de konuşan Birkan, şehrin ortasında kentsel dönüşümün, kentsel ölüm olacağını söyleyerek artık bunu eleştirmenin de yersiz olduğunu aktardı.
“BURSA’YA HİZMET ETMEK ÇOK ZOR”
Bursa’da hizmet etmenin çok zor olduğunu vurgulayan Birkan, “Bir tarafta Uludağ, diğer tarafta korunması gereken Bursa Ovası bir yanda da tarihi sit alanı. Bunları dikkate alıp hizmet üretmek çok zor. Geçmiş dönem başkanlarımızın Bursa sevdaları için edecek tek lafımız yok. Bunu sorgulamak bile yersiz. Hepsi Bursa’yı çok seven insanlardı. Ama hizmet etmek kapasite işi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi bu konuda kutlamak istiyorum. Başta kültür mirasına sahip çıkarak UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde Bursa’yı hak ettiği konuma ulaştırdı. Altepe döneminde Bursa’da restore edilecek yer kalmadı. Ulaşım yatırımlarıyla Bursa’ya çığır atlattı. Bursa’ya hizmet etmek gerçekten çok zor ama Başkanımızın Bursa’ya kazandırdığı şeyler hafife alınmamalı” ifadelerini kullandı. ‘İSTEMEZÜKÇÜLER’
Bursa’da istemezükçü bir grubun varlığından yakınan Birkan, “Bu grup havaalanını hiçbir yerde istemedi. Acemler Kavşağı’nın yapımını yıllarca engelledi. O yolda ambulanslarda birçok kişi yaşamını kaybetti. Şuanda da Şehir Hastanesini engelliyor. Bunların siyasi görüşleri de yok. Kim yaparsa yapsın Başkan hangi partili olursa olsun yapılan hizmetleri istemiyorlar” dedi. AK Parti’nin muhalefetini yine AK Parti’nin yaptığını söyleyen Birkan, “Jakoben ve askeri vesayete, seçkin ve atanmış bürokratlara dayanmış muhalefet, muhalefet kavramını engellemek olarak görüyor. Muhalefet eksikliğimizi kendimiz doldurmak zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.
ENGELLİLERİN SESİ
AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un engellilerin sesi olacağının altını çizen Birkan, “Ben de buradan taahhüt ediyorum: Engelliler için çıkarılan kanunların uygulanmalarına ilişkin, mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasına yardımcı olacağım” dedi.
“TORUN’LA 20 YILLIK ARKADAŞIZ”
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la 20 yıllık iş ortaklıklarının olduğunu söyleyen Birkan, “28 Şubat’ta Bursa laboratuvar olarak kullanıldı. Toruna mağdur edilen mazlum kişilerin avukatı olduk. Ortaklığımız buraya dayanır. Para için değil, hak hukuk için mücadele ettik. Torun’la birlikte çok iyi paralar kazanmadık. Her zaman teklif edilen davaları, hakkaniyetini sorgulayarak kabul ettik. 25 yıllık hukuk mücadelemin sonucunda çoğunluğu sosyal demokrat olan baronun başkanı seçildim. Bu 25 yıllık bir mesleki saygınlığının ürünüdür. Önceden avukatlık mesleğimi hizmet aracı olarak kullandığım gibi şuanda da siyaseti hizmet aracı olarak kullanıyorum. Ömrüm boyunca hizmet mücadelesi verdim ve vermeye devam edeceğim” dedi. Ergenekon davasında Paralel Yapı’nın büyük bir kazık attığını ifade eden Birkan, “Suçlu - suçsuz herkes tutuklu yargılandı. Tahliyeler de gerçekleşti. Şu anda da kurt pusuda, puslu havayı bekliyor. AK Parti çoğunluğu kaybettiği zaman askeri vesayet geri gelir” ifadelerini kullandı.
‘PARLAMENTER SİSTEM YETMİYOR’
Parlamenter sistemin Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veremediğini söyleyen Birkan, “Parlamenter sistem dünyada sadece Almanya’da uygulanabiliyor. Bunun sebebi de Almanya’daki güçlü yerel yönetimler. Türkiye’nin başkanlık sistemi ve daraltılmış seçim bölgesi sitemine geçmesi gerekiyor. Daraltılmış bölge seçim sistemi ise başkanlık sistemiyle uygulanabilir” dedi. Daraltılmış bölge seçim sisteminde seçim bölgelerinin sayısının çok önem arz etmediğini belirten Birkan, “550 bölge de olur 600 bölge de olur. Bu sistem sayesinde milletvekilleri Ankara’dan atanmak durumunda da kalmayacak. Bölgelerin insanları TBMM’de milletinin vekili olacak” açıklamalarını yaptı. Parlamenter sistemde yasama ve yürütmenin iç içe geçtiğinin altını çizen Birkan, “Mevcut durumda yasama ve yürütme birlikte işliyor. Başkanlık sistemine geçmek demek yasama ve yürütme erklerinin kesin olarak birbirinden ayrılması anlamına geliyor. Başkanlık sistemiyle aslında Başkanın yetkileri kısıtlanmış olacak. Muhalefetin lanse ettiği gibi tek adamlı bir sitem olmayacak. Partili Başkanlık sistemi de tartışılabilir. Başkanlık sisteminde endişe gerektiren bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu. "BURSASPOR BURSA'NIN TAKIMI"
Bursaspor’un kötü gidişatını, Ertuğrul Sağlam ve Bursaspor’un yollarını ayırmasını ve yönetimden gelen istifaları değerlendiren AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, “Bursaspor’un yöneticilerinin Bursaspor sevdasını sorgulamak oldukça yersiz olur. Bursaspor’a destek verilmediği noktasındaki eleştiriler de çok yersizdir. Kriz ve kargaşa zamanda eleştiri yapmak çok kolaydır. Herkes eleştirir. Önemli olan bu kriz ortamından soğukkanlılıkla çıkabilmektir. Bursaspor Bursa’nın takımıdır. Bir kez şampiyon olmuş ve göğsümüzü kabartmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin de bu konuda eleştirilmesini çok sağlıklı bulmuyorum. Altepe eleştirilecekse eğer ‘neden bu kadar çok destek verdin’ diyerek eleştirilmesi gerekir. Başkanımızın Bursaspor sevdasını herkes bilir. Bursaspor için Avrupa stadyumlarını gölgede bırakacak bir stadyum bile yaptırmış bir başkandan bahsediyoruz” şeklinde konuştu. Anadolu takımlarının gösterdiği başarıların Bursaspor üzerinde olumlu etki gösterdiğini kaydeden Birkan, “Anadolu’da güçlü takımların varlığı şampiyonluk için çok önemli” değerlendirmesini yaptı.